
| Huawei M886 Mercury - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2011, December. Released 2011, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 122 x 61 x 13 mm (4.80 x 2.40 x 0.51 in) |
| Weight | 139 g (4.90 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 4.0 inches, 44.1 cm2 (~59.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.3.3 (Gingerbread) |
| Chipset | Qualcomm MSM8655T Snapdragon S2 |
| CPU | 1.4 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| MP3/WAV/eAAC+ player MP4/H.264 player Organizer Document viewer Photo viewer/editor Voice memo/dial/commands Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Po 1900 mAh battery |
| Stand-by | Up to 380 h |
| Talk time | Up to 6 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR | 0.77 W/kg (head) 1.12 W/kg (body) |
| Price | About 110 EUR |