
| Huawei G7206 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2011, Q2. Released 2011 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 106 x 56 x 11.3 mm (4.17 x 2.20 x 0.44 in) |
| Weight | 89 g (3.14 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~40.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Platform | |
| CPU | MT 6253 chipset |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 1MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| ATV tuner SNS applications MP3/MP4 player Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1050 mAh battery |
| Stand-by | Up to 500 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Pink, Orange, Green |
| Price | About 70 EUR |