
| Huawei G7010 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2010, November. Released 2011 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 105 x 55 x 10.9 mm (4.13 x 2.17 x 0.43 in) |
| Weight | 100 g (3.53 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~42.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| SNS integration MP3/MP4 player Organizer Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1100 mAh battery |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 6 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Pink |
| Price | About 70 EUR |