
| Huawei G7005 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 1900 |
| GSM 900 / 1800 | |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2011, November. Released 2012, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 93 x 51 x 14.2 mm (3.66 x 2.01 x 0.56 in) |
| Weight | 75 g (2.65 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~37.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 500 entries, Photocall |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | 176x144 |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| SNS applications MP3/WAV/AAC+ player MP4/H.263 player Organizer Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 800 mAh battery |
| Stand-by | Up to 600 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 70 EUR |