
| Huawei G6800 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2012. Released 2012 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 117 x 59 x 12.2 mm (4.61 x 2.32 x 0.48 in) |
| Weight | - |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~35.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 40MB |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| SNS applications MP3/WAV/eAAC+ player MP4/H.263 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion, removable |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
| SAR | 0.72 W/kg (head) 1.34 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.65 W/kg (head) |
| Price | About 70 EUR |