
| Huawei G6609 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2012, April. Released 2012, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 113.8 x 60.5 x 11.5 mm (4.48 x 2.38 x 0.45 in) |
| Weight | 98 g (3.46 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~25.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries, Photocall |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| MP3/WAV/eAAC+ player MP4/H.263 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1050 mAh battery |
| Stand-by | Up to 470 h |
| Talk time | Up to 4 h 40 min |
| Misc | |
| Colors | Gray, Brown |
| Price | About 80 EUR |