
| Huawei G6153 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (optional) |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2013, Q3. Released 2013, Q3 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 113 x 60 x 11.5 mm (4.45 x 2.36 x 0.45 in) |
| Weight | 89.9 g (3.14 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~26.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Platform | |
| Chipset | Mediatek MT6250 |
| CPU | 260 MHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 16MB ROM, 8MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g (optional) |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| MP3/WAV player MP4/H.263 player Organizer Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1050 mAh, removable |
| Misc | |
| Colors | White, Black |
| Price | About 40 EUR |