
| Huawei G6150 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2010, September. Released 2011, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 113 x 59 x 9.9 mm (4.45 x 2.32 x 0.39 in) |
| Weight | - |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.41 inches, 18.0 cm2 (~27.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~166 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 128MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| SRS WOW | |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| MP3/eAAC+ player MP4/H.263 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1100 mAh battery |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 7 h |
| Misc | |
| Colors | Silver, Red, Blue, Green, White |
| Price | About 110 EUR |