
| Huawei G6005 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2012, Q1. Released 2012, Q1 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 108 x 59 x 12 mm (4.25 x 2.32 x 0.47 in) |
| Weight | 95 g (3.35 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~16.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | No |
| Java | Yes |
| Audio/video player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 600 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 2 h 40 min |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR EU | 0.75 W/kg (head) 1.43 W/kg (body) |