
| Huawei G5520 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (optional) |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2011, June. Released 2011, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 115.8 x 49.2 x 12.7 mm (4.56 x 1.94 x 0.5 in) |
| Weight | - |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~31.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | 40 dialed, 40 received, 40 missed calls |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | 320p |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| MP3/H.263 player Organizer | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1000 mAh, removable |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 50 EUR |