
| Huawei G5500 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2011, Q2. Released 2011 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 107 x 45 x 11.5 mm (4.21 x 1.77 x 0.45 in) |
| Weight | 85 g (3.00 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.6 cm2 (~26.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| Platform | |
| CPU | MT 6253 chipset |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 64MB RAM, 128MB ROM |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| SRS audio | |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| SNS applications MP3/MP4 player Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 800 mAh battery |
| Stand-by | Up to 400 h |
| Talk time | Up to 2 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 80 EUR |