
| Huawei G10 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | Not announced yet |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 156.2 x 75.2 x 7.5 mm (6.15 x 2.96 x 0.30 in) |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.9 inches, 96.0 cm2 (~81.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~373 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 7.1 (Nougat), EMUI 5.1 |
| Chipset | Kirin 659 (16 nm) |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Single | 16 MP, f/2.2, 27mm (wide), PDAF 2 MP, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Dual | 8 MP 5 MP, depth sensor |
| Features | LED flash |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3340 mAh, non-removable |
| Misc | |
| Colors | White/Gold, Black |