
| Huawei Fusion U8652 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 2100 / 1800 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2012, March. Released 2012, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 116.1 x 60.5 x 11.9 mm (4.57 x 2.38 x 0.47 in) |
| Weight | 117.1 g (4.13 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~51.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.3.3 (Gingerbread) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 256MB RAM, 512MB |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| MP3/WAV/AAC+ player MP4/H.263 player Organizer Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
| Stand-by | Up to 390 h |
| Talk time | Up to 6 h 40 min |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 80 EUR |