
| Huawei Fusion 2 U8665 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2012, October. Released 2012, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 115.8 x 61 x 11.7 mm (4.56 x 2.40 x 0.46 in) |
| Weight | 124.2 g (4.37 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~51.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Chipset | Qualcomm MSM7225A-1-AA Snapdragon S1 |
| CPU | 800 MHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| MP3/WAV/AAC+ player MP4/H.263 player | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1400 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 350 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR | 1.26 W/kg (head) 0.98 W/kg (body) |
| Price | About 50 EUR |