
| Huawei Fit - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2016, November. Released 2016, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 39.4 x 39.4 x 11.2 mm (1.55 x 1.55 x 0.44 in) |
| Weight | 35 g (1.23 oz) |
| Build | Glass front, aluminum frame |
| SIM | No |
| 50m water resistant IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Compatible with standard 18mm and 20mm straps | |
| Display | |
| Type | Monochrome graphic |
| Size | 1.04 inches |
| Resolution | 208 x 208 pixels (~200 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Platform | |
| OS | Proprietary OS |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 16MB 256 KB RAM |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 4.2, LE |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 80 mAh, non-removable |
| Misc | |
| Colors | Titanium Gray, Moonlight Silver, Orange |
| Price | About 200 EUR |