
| Huawei Enjoy Tablet 2 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| Speed | No |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2020, July 30 |
| Status | Available. Released 2020, August 16 |
| Body | |
| Dimensions | 240.2 x 159 x 7.9 mm (9.46 x 6.26 x 0.31 in) |
| Weight | 450 g (0.99 lb) |
| SIM | No |
| Stylus support | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~77.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 10, EMUI 10.1, no Google Play Services |
| Chipset | Kirin 710A (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, f/2.2, PDAF |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP, f/2.4 |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Tuned by Harman Kardon | |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 5100 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Misc | |
| Colors | Gold, Dark Blue |
| Models | AGS3-W00D |
| Price | About 200 EUR |