
| Huawei Enjoy 9s - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA 800 & TD-SCDMA | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2019, March. Released 2019, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 155.2 x 73.4 x 8 mm (6.11 x 2.89 x 0.31 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.21 inches, 94.7 cm2 (~83.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~415 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 9.0 (Pie), EMUI 9 |
| Chipset | Kirin 710 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| Main Camera | |
| Triple | 24 MP, PDAF 16 MP, (ultrawide) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 3400 mAh, non-removable |
| Charging | 10W wired |
| Misc | |
| Colors | Aurora Blue, Nebula Blue, Phantom Black, Coral Red |
| Models | POT-AL00a, POT-TL00a, POT-AL00 |
| Price | About 200 EUR |