
| Huawei Enjoy 9e - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA 800 & TD-SCDMA | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2019, March. Released 2019, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 156.3 x 73.5 x 8 mm (6.15 x 2.89 x 0.31 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.09 inches, 90.4 cm2 (~78.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~283 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 9.0 (Pie), EMUI 9 |
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio P35 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, f/1.8, PDAF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | FM Radio, built-in antenna |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 3020 mAh, non-removable |
| Misc | |
| Colors | Midnight Black, Modern Black, Sapphire Blue, Amber Brown |
| Models | MRD-AL00, MRD-TL00 |
| Price | About 120 EUR |