
| Huawei Enjoy 70X - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Launch | |
| Announced | 2025, January 03 |
| Status | Available. Released 2025, January 13 |
| Body | |
| Dimensions | 164 x 74.9 x 8 mm (6.46 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight | 189 g or 193 g (6.67 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back or silicone polymer back (eco leather) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 1.8m | |
| Display | |
| Type | AMOLED, 120Hz, HDR Vivid |
| Size | 6.78 inches, 111.5 cm2 (~90.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1224 x 2700 pixels (~437 ppi density) |
| Platform | |
| OS | HarmonyOS 4.2 |
| Chipset | Kirin 8000A |
| CPU | Hexa-core (3x2.19 GHz Cortex-A77 & 3x1.84 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G610 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM |
| Main Camera | |
| Dual | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, dual pixel PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K, 1080p |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 4K, 1080p |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass |
| Virtual proximity sensing BDS Satellite Messaging (Two-way) - China only | |
| Battery | |
| Type | Si/C Li-Ion 6100 mAh |
| Charging | 40W wired |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Blue, Green |
| Models | BRE-AL80 |