
| Huawei Enjoy 20 Plus 5G - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | 1, 3, 38, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Launch | |
| Announced | 2020, September 03 |
| Status | Available. Released 2020, September 10 |
| Body | |
| Dimensions | 163.5 x 76.5 x 9 mm (6.44 x 3.01 x 0.35 in) |
| Weight | 197 g (6.95 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 6.63 inches, 106.1 cm2 (~84.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~397 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 10, EMUI 10.1, no Google Play Services |
| Chipset | Mediatek Dimensity 720 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| Card slot | Nano Memory (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| UFS 2.1 | |
| Main Camera | |
| Triple | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.4, 120? (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | Motorized pop-up 16 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1", 1.0µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4200 mAh |
| Charging | 40W wired |
| Misc | |
| Colors | Black, Blue, Green, Pink |
| Models | FRL-AN00a |
| Price | About 280 EUR |