
| Huawei Enjoy 10 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA 800 & TD-SCDMA | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| CDMA2000 1xEV-DO | |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2019, October. Released 2019, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 159.8 x 76.1 x 8.1 mm (6.29 x 3.00 x 0.32 in) |
| Weight | 176 g (6.21 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.39 inches, 100.2 cm2 (~82.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~269 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 9.0 (Pie), EMUI 9.1 |
| Chipset | Kirin 710F (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| Main Camera | |
| Dual | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Charging | 10W wired |
| Misc | |
| Colors | Aurora blue, Acacia red, Magic night black, Sky blue |
| Models | ART-TL00, ART-AL00, ART-AL00x |
| Price | About 150 EUR |