
| Huawei D51 Discovery - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | |
| Launch | |
| Announced | 2011 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 114.5 x 50.5 x 16 mm (4.51 x 1.99 x 0.63 in) |
| Weight | 106 g (3.74 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| IP57 dust/water resistant (up to 1m. and 30 min) | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 2.0 inches, 12.4 cm2 (~21.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes |
| SNS applications Audio/video player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 450 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Black/Orange |
| Price | About 110 EUR |