
| Huawei Children's Watch 4X - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 38, 40 - Europe, Central Asia |
| 2, 5, 7, 41 - North America | |
| 2, 3, 5, 7, 38, 41 - LATAM | |
| 1, 3, 5, 7, 8, 38, 40 - Asia Pacific | |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2020, July 30 |
| Status | Available. Released 2020, August 20 |
| Body | |
| Dimensions | 53 x 45.7 x 14.7 mm (2.09 x 1.80 x 0.58 in) |
| Weight | 67.7 g (2.40 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| 5ATM water resistant 50m water resistant | |
| Display | |
| Type | AMOLED |
| Size | 1.41 inches |
| Resolution | 320 x 360 pixels (~342 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Proprietary OS |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 23mm (wide), AF |
| Video | |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 800 mAh |
| Charging | 10W wired Wireless, 50% in 20 min |
| Misc | |
| Colors | Blue, Pink, White |
| Models | NIK-AL00 |
| Price | About 170 EUR |