
| Huawei C3200 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | CDMA |
| 2G bands | CDMA 800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2010. Released 2010 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 107 x 45.5 x 14.3 mm (4.21 x 1.79 x 0.56 in) |
| Weight | 80 g (2.82 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Size | 1.47 inches, 7.0 cm2 (~14.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio (~123 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | Yes |
| Internal | 32/64MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Games | Yes |
| Java | No |
| H.263 player | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1050 mAh battery |
| Stand-by | Up to 250 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 50 EUR |