
| Huawei Ascend Y600 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| HSDPA 850 / 1900 / 2100 | |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2014, March. Released 2014, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 144.5 x 74.5 x 10.8 mm (5.69 x 2.93 x 0.43 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~64.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6572 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2100 mAh, removable |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
| Models | Y600-U20 |
| Price | About 100 EUR |