
| Huawei Ascend Y330 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - Y330-U01/U11 |
| HSDPA 850 / 1900 - Y330-U05/U15 | |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2014, March. Released 2014, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 122.1 x 63.5 x 11.3 mm (4.81 x 2.5 x 0.44 in) |
| Weight | 126 g (4.44 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 4.0 inches, 41.2 cm2 (~53.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~245 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean), EMUI Lite 2 |
| Chipset | Mediatek MT6572 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | 480p@30fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1500 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 320 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Blue, Coral Pink, Yellow |
| Models | HUA-Y330-Q6, Y330-U11, Y330-U01, Y330-U05 |
| Price | About 70 EUR |