
| Huawei Ascend Y221 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 (single or dual SIM) |
| HSDPA 850 / 1900 (single or dual SIM) | |
| HSDPA 850 / 2100 (dual SIM) | |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2014, December. Released 2014, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 116.5 x 60.6 x 12.3 mm (4.59 x 2.39 x 0.48 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Single SIM (Mini-SIM) or Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~51.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.4 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6572M (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | 480p |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM Radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1350 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 225 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
| Models | Y221-U22, Y221-U12 |
| Price | About 130 EUR |