
| Huawei Ascend W1 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 | |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2013, January. Released 2013, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 124.5 x 63.7 x 10.5 mm (4.90 x 2.51 x 0.41 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Phone 8 |
| Chipset | Qualcomm MSM8230 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Krait |
| GPU | Adreno 305 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| OneDrive (15 GB cloud storage) MP3/WAV/WMA/eAAC+ player MP4/WMV/H.264 player Document viewer Photo viewer | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1950 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 460 h (2G) / Up to 470 h (3G) |
| Talk time | Up to 8 h (2G) / Up to 10 h 30 min (3G) |
| Misc | |
| Colors | Blue, red, black, white |
| Price | About 160 EUR |