
| Huawei Ascend Q M5660 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2012, August. Released 2012, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 121.9 x 58.4 x 12.7 mm (4.80 x 2.30 x 0.5 in) |
| Weight | 132.2 (4.66 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.2 inches, 30.5 cm2 (~42.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| CPU | 800 MHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| MP3/WAV/WMA/AAC player MP4/H.263 player Organizer Photo/video editor Document viewer Voice memo/dial Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Stand-by | Up to 240 h |
| Talk time | Up to 4 h 10 min |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 70 EUR |