
| Huawei Ascend P7 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 20 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2014, May. Released 2014, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 139.8 x 68.8 x 6.5 mm (5.50 x 2.71 x 0.26 in) |
| Weight | 124 g (4.37 oz) |
| SIM | Micro-SIMMicro-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Platform | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.1.1 (Lollipop), EMUI 2.3 |
| Chipset | Kirin 910T (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.8 GHz Cortex-A9 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) - single-SIM modelNo microSDXC - dual-SIM model |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 28mm (wide), AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide) |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 2500 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 422 h (3G) |
| Talk time | Up to 22 h (2G) / Up to 14 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, white, pink |
| Models | P7-L10, P7-L00 |
| Price | About 250 EUR |