
| Huawei Ascend P6 S - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2014, January. Released 2014, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 132.6 x 65.5 x 6.5 mm (5.22 x 2.58 x 0.26 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Dual SIM, (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | IPS+ LCD |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~70.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Platform | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat), EMUI 2 |
| CPU | Quad-core 1.6 GHz |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | 720p |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 2000 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 216 h |
| Talk time | Up to 17 h (2G) / Up to 12 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 300 EUR |