
| Huawei Ascend P1 LTE - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 3, 7, 20 - U9202L-1 |
| LTE 1700 / 2100 - U9202L-3 | |
| LTE 900 / 2600 - U9202L-2 | |
| 40 - U9202L-4 | |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2012, October. Released 2012, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 132.5 x 65.4 x 9.9 mm (5.22 x 2.57 x 0.39 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~58.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Platform | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| MP3/WAV/eAAC+ player MP4/H.264 player Document viewer Photo viewer/editor | |
| Battery | |
| Type | Li-Po 2000 mAh, removable |
| Misc | |
| Colors | Metallic black, Ceramic white, Soft pink |
| Models | U9202L, U9202L-1, U9202L-2, U9202L-3, U9202L-4 |
| Price | About 150 EUR |