
| Huawei Ascend Mate - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2013, January. Released 2013, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 163.5 x 85.7 x 9.9 mm (6.44 x 3.37 x 0.39 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Display | |
| Type | IPS+ LCD |
| Size | 6.1 inches, 102.6 cm2 (~73.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~241 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Platform | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean), upgradable to 4.2.2 (Jelly Bean), EMUI 1.5 |
| Chipset | Huawei K3V2 |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A9 |
| GPU | Vivante GC4000 |
| Memory | |
| Card slot | Yes, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 2GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 1 MP |
| Video | 720p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 4050 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 1100 h (2G) / Up to 1072 h (3G) |
| Talk time | Up to 50 h (2G) / Up to 23 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Crystal Black, Pure White |
| Models | MT1-U06 |
| Price | About 230 EUR |