
| Huawei Ascend II - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2011, July. Released 2011, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 117 x 61 x 13 mm (4.61 x 2.40 x 0.51 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~51.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| CPU | 600 MHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 512MB 256MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| MP3/WAV/eAAC+ player MP4/H.264 player Organizer Document viewer Photo viewer/editor Voice memo/dial Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 3 h 40 min |
| Misc | |
| Colors | White/Black |
| Price | About 100 EUR |