
| Huawei Ascend GX1 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| CDMA 800 / 1900 | |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 3, 38 |
| Speed | LTE Cat3 100/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2014, December. Released 2014, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 161 x 84.5 x 9.2 mm (6.34 x 3.33 x 0.36 in) |
| Weight | 173 g (6.10 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~72.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.4 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | 720p |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3500 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 240 h (2G) / Up to 240 h (3G) |
| Talk time | Up to 10 h (2G) / Up to 12 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | White, Black |
| Models | SC-CL00, SC-UL10 |
| Price | About 200 EUR |