
| Huawei Ascend G740 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 3, 7, 20 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2013, October. Released 2013, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 139.5 x 71.5 x 9.3 mm (5.49 x 2.81 x 0.37 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8930 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Krait 200 |
| GPU | Adreno 305 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 1 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2400 mAh, removable |
| Misc | |
| Colors | Black/White |
| Models | G740-L00 |
| Price | About 250 EUR |