
| Huawei Ascend G730 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2014, February. Released 2014, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 149.5 x 78 x 9.6 mm (5.89 x 3.07 x 0.38 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| SIM | Dual SIM, (Dual stand-by) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~200 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean), EMUI 2 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2300 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
| Models | G730-U10, G730-U00, G730-U30 |
| SAR EU | 0.41 W/kg (head) |
| Price | About 270 EUR |