
| Huawei Ascend G615 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2013, January. Released 2013, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 134 x 67.5 x 10.5 mm (5.28 x 2.66 x 0.41 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | Super IPS+ LCD |
| Size | 4.5 inches, 54.5 cm2 (~60.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~330 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Huawei K3V2 |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A9 |
| GPU | Vivante GC4000 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | 720p |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 2150 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 360 h |
| Talk time | Up to 11 h |
| Misc | |
| Colors | Metallic black, Ceramic white |
| Models | G615-U10 |
| SAR EU | 0.69 W/kg (head) |
| Price | About 250 EUR |