
| Huawei Ascend G600 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| HSDPA 850 / 1900 / 2100 | |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2012, August. Released 2012, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 134 x 67.5 x 10.5 mm (5.28 x 2.66 x 0.41 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~61.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 768MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | Yes |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| MP3/WAV/eAAC+ player MP4/H.264 player Organizer Document viewer Photo viewer/editor Voice memo/dial Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Po 1930 mAh battery |
| Stand-by | Up to 360 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
| Models | U8950-1 |
| Price | About 100 EUR |