
| Huawei Ascend G6 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2014, February. Released 2014, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 130 x 65 x 7.5 mm (5.12 x 2.56 x 0.30 in) |
| Weight | 115 g (4.06 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~66.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean), EMUI Lite 2 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 720p |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2000 mAh, non-removable |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Blue, Gold, Pink |
| Models | G6-U10, G6-U00, G6-L22 |
| Price | About 250 EUR |