
| Huawei Ascend G500 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2012, November. Released 2012, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 130 x 65 x 11 mm (5.12 x 2.56 x 0.43 in) |
| Weight | 156 g (5.50 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~60.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Platform | |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Mediatek MT6575 (40 nm) |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 1930 mAh, removable |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR EU | 0.45 W/kg (head) |
| Price | About 200 EUR |