
| Huawei Ascend G330 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2012, August. Released 2012, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 122.5 x 62.6 x 11.2 mm (4.82 x 2.46 x 0.44 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~59.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Qualcomm MSM8225 Snapdragon S4 Play |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 203 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB (2.5GB user available), 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| MP3/WAV/eAAC+ player MP4/H.264 player Organizer Document viewer Photo viewer/editor Voice memo/dial Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Stand-by | Up to 350 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Matt Black, Luxury Silver |
| Price | About 110 EUR |