
| Huawei Ascend G312 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2012, Q3. Released 2012, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 122.5 x 62.5 x 10.5 mm (4.82 x 2.46 x 0.41 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~59.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| CPU | 1.4 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB (2GB user available), 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1500 mAh, removable |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR EU | 0.97 W/kg (head) |
| Price | About 180 EUR |