
| Huawei Ascend D2 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2013, January. Released 2013, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 140 x 71 x 9.4 mm (5.51 x 2.80 x 0.37 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| IP57 dust/water resistant (up to 1m. and 30 min) | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Platform | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Huawei K3V2 |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A9 |
| GPU | Vivante GC4000 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | 720p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 144 h |
| Misc | |
| Colors | Crystal Blue, Pure White |
| Price | About 310 EUR |