
| Huawei Ascend D1 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2012, February. Released 2012, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 129 x 64 x 8.9 mm (5.08 x 2.52 x 0.35 in) |
| Weight | 132 g (4.66 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | IPS+ LCD, |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~67.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | TI OMAP 4460 |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz |
| GPU | PowerVR SGX540 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB (5.8GB user available), 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | 720p |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| MP3/WAV/eAAC+ player MP4/H.264 player Organizer Document editor Photo viewer/editor Voice memo/dial/commands Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1800 mAh battery |
| Stand-by | Up to 400 h |
| Talk time | Up to 10 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 210 EUR |