
| Huawei Activa 4G - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | CDMA / LTE |
| 2G bands | CDMA 850 / 1700 / 1900 |
| 4G bands | 2, 4 |
| Speed | LTE |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2012, June. Released 2012, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 122 x 61 x 10.7 mm (4.80 x 2.40 x 0.42 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~49.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.3.6 (Gingerbread) |
| Chipset | Qualcomm MSM7627T |
| CPU | 800 MHz Cortex-A5 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 4 GB included |
| Internal | 150MB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| MP4/WMV/H.264 player MP3/WAV/eAAC+ player Organizer Photo/video editor Document viewer Voice memo/dial Predictive text input (Swype) | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1880 mAh battery |
| Stand-by | Up to 115 h |
| Talk time | Up to 3 h 20 min |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 110 EUR |