
| HP Slate 7 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2013, February. Released 2013, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 197.1 x 116.1 x 10.7 mm (7.76 x 4.57 x 0.42 in) |
| Weight | 372 g (13.12 oz) |
| SIM | No |
| Display | |
| Type | FFS+ LCD |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~60.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| CPU | Dual-core 1.6 GHz Cortex-A9 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion, non-removable |
| Talk time | Up to 5 h (multimedia) |
| Misc | |
| Colors | Black/Silver, Red |
| Price | About 130 EUR |