
| HP Slate8 Pro - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2013, December. Released 2013, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 220 x 141.5 x 9.9 mm (8.66 x 5.57 x 0.39 in) |
| Weight | 453.6 g (1.00 lb) |
| SIM | No |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 8.0 inches, 198.2 cm2 (~63.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1600 pixels, 4:3 ratio (~250 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Platform | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Nvidia Tegra 4 T40 S |
| CPU | Quad-core 1.8 GHz Cortex-A15 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Beats Audio | |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 4.0, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| HDMI port | |
| Battery | |
| Type | Li-Po 5680 mAh, non-removable |
| Talk time | Up to 11 h 30 min (multimedia) |
| Misc | |
| Colors | Black/White |
| Price | About 240 EUR |