
| HP Slate7 VoiceTab Ultra - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 20, 40 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2014. Released 2014 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 183.5 x 103.9 x 7.2 mm (7.22 x 4.09 x 0.28 in) |
| Weight | 239 g (8.43 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 7.0 inches, 142.1 cm2 (~74.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~323 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | HiSilicon Balong V9R1 |
| CPU | Quad-core 1.6 GHz Cortex-A9 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable (19 Wh) |
| Stand-by | Up to 480 h (3G) |
| Talk time | Up to 10 h (multimedia) (3G) |
| Misc | |
| Colors | Champagne |
| Price | About 400 EUR |