
| HP Pro Slate 12 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2015, January. Released 2015, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 300.3 x 222 x 8 mm (11.82 x 8.74 x 0.31 in) |
| Weight | 850 g (1.87 lb) |
| SIM | Nano-SIM |
| HP Duet Pen | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 12.3 inches, 468.5 cm2 (~70.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1600 pixels, 4:3 ratio (~163 ppi density) |
| Protection | Corning Concore Glass |
| Platform | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 800 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 (SlimPort) |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Battery | |
| Type | Li-Po (21 Wh) |
| Talk time | Up to 10 h (multimedia) |
| Misc | |
| Colors | Silver |
| Price | About 490 EUR |